Czy wiesz, dlaczego Somalijczycy muszą opuszczać swoje domy?

Poznaj historię Afify z Somalii

Od lat Somalijczycy mierzą się ze skutkami zmian klimatu, które niosą ze sobą coraz dłuższe i częstsze susze, na przemian z gwałtownymi powodziami. Obie niszczą uprawy i pozbawiają ludzi środków do życia.

Powodzie dodatkowo powodują skażenie wody i wynikające z tego liczne choroby. Już teraz ponad jedna trzecia mieszkańców Somalii nie ma wystarczającej ilości wody, aby pokryć swoje dzienne zapotrzebowanie na cele spożywcze i do użytku domowego.
Pani Afifa, podobnie jak wielu jej rodaków, musiała opuścić swój dom z powodu nękającej jej wioskę suszy. Tak znalazła się w obozie dla osób wewnętrznie przemieszczonych w Deynille w Somalii. Warunki wodno-sanitarne w takich obozach są zazwyczaj tragiczne.

CO ROBI POLSKA AKCJA HUMANITARNA?

W obozach dla osób wewnętrznie przemieszczonych odnawiamy istniejące już źródła czystej wody. Budujemy latryny i ręczne pompy wodne. Mieszkańcom rozdajemy pakiety higieniczne, szkolimy ich również z zakresu dobrych praktyk higienicznych – dzięki temu mogą skuteczniej dbać o zachowanie bezpieczeństwa higienicznego w trudnych warunkach z ograniczonym dostępem do wody.

SUCHE FAKTY

36% populacji Somalii nie ma wystarczającej ilości wody na dzień, aby pokryć swoje zapotrzebowanie na wodę pitną i do użytku domowego. Gdy brakuje wody:
– 37% osób ogranicza zużycie wody do celów domowych,
– 9% osób ogranicza zużycie wody do picia,
– 9% osób polega na potencjalnie niebezpiecznych, sezonowych źródłach wody,
– 7% osób wyznacza dzieci (zwłaszcza dziewczęta), aby przyniosły wodę z odległych źródeł wody